Kuusalu tee 35, Kuusalu, 74601 Harjumaa

krista.allik@kuusalu.ee

+3720 515 4154

E-R 14:00-18:00

Ettevõtluslaager

Ettevõtluslaager

23.-25. august toimus Raudsilla Puhkekeskuses Kuusalu Keskkooli, Kuusalu Ettevõtjate Liidu ja Kuusalu Noortekeskuse koostöös korraldatud Ettevõtluslaager noortele. Laager toimus Euroopa Liidu Sotsiaalfondi poolt toetatud projekti „Noorte ettevõtlikkuse arendamine Kuusalu piirkonnas“ raames. Järgnevalt väike kokkuvõte laagrikasvatajalt Madli Zobel ja pildid laagrikasvatajalt Klaara Saar.

Kõige toredamate laste ettevõtluslaager

Kui Kuusalu Keskkooli majanduskursuse juhendaja  Kadri Idavain poolteist aastat tagasi koos partneritega ettevõtlusprojekti „Noorte ettevõtlikkuse arendamine Kuusalu piirkonnas“ kirjutama hakkas, mis  sai  Euroopa Liidu Sotsiaalfondi poolt finantseeritud, ei olnud tal kõige õrnematki aimu, et hoolimata koroonast, mis lükkas laagrit aasta võrra edasi,  tuleb ühe osana sellest projektist ülitore ettevõtluslaager. Miljonid kulunud närvirakud ja selline ta tuli: kolm ägedat päeva suurepäraste noorte, inspireerivate ettevõtete külastuste, hinge ja keha toitvate söökide ning Raudsilla rohelusega.

Nordic Houses OÜ oli esimene külastatav ettevõte. See avaldas kohe muljet oma suurusega. Ja lisaks sellele, kuidas teha rasketel aegadel raskeid otsuseid – sest koguaeg ei ole hästi – saime ka teada, et ettevõte pole vaid raha tegemise koht. Ettevõte on oma omanike väärtuste peegeldus. Ning kuhugi jõudmiseks on vaja üsna palju teada ja õppida. Ka keeli.

Maasimaa OÜ oli kui Nordic Houses`e pikendus. Lõviosa toodangust läks suure naaberfirma tarbeks. Meie saime teada, et kõik on võimalik. Kahe kõrgharidusega ettevõtjast puidutööline võib olla oma eluga tunduvalt rohkem rahul, kui kontoris karjääri tehes. Ning meile avaldas muljet, kuidas puidutööstuses karjääri saab teha: ise disainid, ise freesid, ise lihvid, ise õlitad, ise turustad, ise müüd. Ise koristad ja kirjutad riskianalüüsi. Ja ise valid, mida ostad. Näiteks väga ägeda laserlõikuri!

Lahemaa Pärimuskoda tutvustas elustiiliettevõtet selle kõige muistsemas tähenduses. Nii me siin elame ja toimetame oma lammaste seltsis pühapaikade vahel. Ja teie olete oodatud külla. Ja kui siin suvejaheduses käpikutest või sokkidest puudust tunnete, siis meilt saab. Ah te polegi pässikutõmmist joonud? Palun maitske! Ning need rahvuslikud pulmakombed vaadake igaks juhuks üle. On tõenäoline, et ka seda läheb elus tarvis. Oled sa siis ettevõtja või mitte.

Järgmine ettevõtja tutvustas uut meetodi: ei pea olema kontoris või tootmises, võid tegutseda kliendi juures kohapeal. Või kutsuda kliendi metsa. MTÜ Estlander toitlustas meid täiesti tavatul moel: lõkketoitudega. Aitasime teha suitsukastis kana ja sibulaid, koorisime ja hakkisime. Lõpuks vinnasime malmpoti peale herneputru ojja pessu. Krõbistasime lõkkes pehmenenud koorega vutimune ja laotasime kala pakule küpsema. Kuid lemmik oli konkurentsitult lõkkekuumuses krõbedaks soojenenud koorikuga puhas rukkileib. Üllatuseks selgus, et eestlase põline leivavili on siinkandis teraviljadest kõige uuem. Õpi veel ettevõtlust.

Meie viimane külastatud ettevõte, Kolga Mõisa Galerii, andis äri-ideedele läbi Kolga mõisnike Stenbockide tegevuse mineviku perspektiivi: tooda midagi unikaalset palju ja kasuta tasuta tööjõudu. Krahvide energia mõjub siiani: taastamistöid teevad tudengid praktika nime all. Nali naljaks, aga praeguse omaniku SA Kolga Mõis pingutused taastada mõis muinsuskaitse ja päästeameti nõuetele vastavalt ning panna see tööle nii, et end ära tasuks, ongi mission impossible. Õnneks rentnik  Kolga Mõisa  Galerii oma kohalike ettevõtjate toodangut müüva poekesega on otsa lahti teinud. The sky is the limit.

Teiste kogemused üle vaadatud ning disainmõtlemise  koolitaja  Timo Treiti  käe all äriidee ettevõtteks disainimist harjutatud, on aeg oma äri püsti panna. Juba tutvumismängude raames vormusid „firmad“. Läbi pühendumise, ajuragina ja pisarate oldi valmis esitlusteks.

Kõigil õnnestus! Žürii oli pahviks löödud ja ei suutnud üksmeelele jõuda. Ega`s midagi. Kuna žürii koosnes ettevõtjatest, kes on harjunud ootamatusi lahendama, saadi hakkama ka seekord. Lisaks üldvõitjale kuulutati välja eripreemiad. Keegi ei jäänud ilma! Et „firmadel“ oleks lihtne taas kokku tulla, ootab neid laagri korraldamisel nõu ja jõuga abiks olnud Kuusalu Ettevõtjate Liidu poolt Kolga seltsimajas suupistetega kinoõhtu.

„Ükskõik, kas teist saavad ettevõtjad või palgatöötajad, mina teeksin teie kõigiga väga hea meelega koostööd,“ kinnitas žürii liige Madli Zobel. „Te kõik olete viisakad, tunnete kella ja peate kokkuleppeid. Need on omadused, milleta pikaajalisi suhteid ei sõlmi.“

„Laager oli palju enamat, kui oodata oskasime,“ kinnitasid noored. „Saime sõpru, suhelda ja uudses keskkonnas aega veeta. Loomulikult tahame tagasi tulla, kui selline laager jälle toimub!“ 10 palli raames anti kõige madalamaks hindeks laagrile 7. Miinuspunkte lisasid laagrikorraldajatest sõltumatud ilm ja tuppa tunginud herilased.

Kui laager toimuks veidi pikemalt, jaguks rohkem aega liikuvamatele tegevustele. Üheskoos Kuusalu Noortekeskusega tehtud majandusteemaline maastikumäng oleks võinud mitmeid kordi toimuda. Ettevõtlik inimene hoiab end liikumisega vormis!